Print Division
DAILY NEWSPAPERS & NEWS SYNDICATES
Spot news in daily newspapers, all sizes
First Place:       “Apocalypse N.Y.”
New York Daily News staff
New York Daily News, New York, N.Y.
Second Place: “Aurora Movie Theater Shootings”
The Denver Post staff
The Denver Post, Denver, Colo.
Third Place: “Sandy's Wrath”
Newsday staff
Newsday, Melville, N.Y.
News beat coverage or continuing story by an individual or team
First Place:       “Honduras”
Alberto Arce
Associated Press, New York, N.Y.
Second Place: “Legislative Vote Switching”
Hannah Dreier and Juliet Williams
Associated Press, New York, N.Y.
Third Place: “Newtown School Massacre”
Staff of the Hartford Courant
The Hartford Courant, Hartford, Conn.
News series in daily newspapers with daily circulation up to 75,000
First Place:
 
      “Hidden Suffering, Hidden Death”
Beth Hundsdorfer and George Pawlaczyk
Belleville News Democrat, Belleville, Ill.
Second Place: “Forever After: A Warrior Wounded; A Family Challenged”
Megan McCloskey
Stars and Stripes, Washington, D.C.
Third Place: “District in Crisis”
The Journal News staff
The Journal News, White Plains, N.Y.
News series in daily newspapers with daily circulation over 75,000
First Place:       “Watched”
The Wall Street Journal staff
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Second Place: “Never Let Go”
Kelley Benham
Tampa Bay Times, St. Petersburg, Fla.
Third Place: “Jane's Jihad”
John Shiffman
Reuters News Service, New York, N.Y.
Local interest column on a variety of subjects
First Place:       Rochelle Riley
Detroit Free Press, Detroit, Mich.
Second Place: Kevin Cullen
Boston Globe, Boston, Mass.
Third Place: Phillip Morris
The Plain Dealer, Cleveland, Ohio
Special or feature column on one subject by an individual
First Place:       Roger Simon
POLITICO, Arlington, Va.
Second Place: Craig LaBan
The Philadelphia Inquirer, Philadelphia, Pa.
Third Place: Joseph Rose
The Oregonian, Portland, Ore.
Editorial writing by an individual or team
First Place:       David Barham and Paul Greenberg
Arkansas Democrat-Gazette, Little Rock, Ark.
Second Place: Robert Moore
El Paso Times, El Paso, Texas
Third Place: The Newsday Editorial Board
Newsday, Melville, N.Y.
Sports column by an individual
First Place:       Jason Gay
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Second Place: John Leicester
The Associated Press, New York, N.Y.
Third Place: Dejan Kovacevic
Pittsburgh Tribune-Review, Pittsburgh, Pa.
Sports writing by an individual or team
First Place:       Jim Vertuno
Associated Press, New York, N.Y.
Second Place: Benjamin Hochman
The Denver Post, Denver, Colo
Third Place: Bob Hohler
The Boston Globe, Boston, Mass.
Feature writing on a variety of subjects by an individual
First Place:       Krista Ramsey
The Cincinnati Enquirer, Cincinnati, Ohio
Second Place: Matthew Hansen
Omaha World-Herald, Omaha, Neb
Third Place: Tim Sullivan
The Associated Press, New York, N.Y.
Business news coverage, business commentary and/or business columns by an individual or team
First Place:       “Broken Markets - Where Were the Regulators?”
The Wall Street Journal staff
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Second Place: “A story of hope, and a lopsided deal”
Casey Ross
The Boston Globe, Boston, Mass.
Third Place: “America’s Great State Payroll Giveaway”
Bloomberg News Staff
Bloomberg News, Princeton, N.J.
Education writing by an individual or team
First Place:
:
      “UNC Academic Fraud”
Dan Kane, J. Andrew Curliss and Andrew Carter
The News & Observer, Raleigh, N.C.
Second Place: “Empty Desk Epidemic”
David Jackson, Gary Marx and Alex Richards
Chicago Tribune, Chicago, Ill.
Third Place: “Indentured Students”
John Hechinger and Janet Lorin
 Bloomberg News, Princeton, N.J.
Health, medical and science writing by an individual or team
First Place:       "When Healthcare Makes You Sick"
Peter Eisler
USA Today, McLean, Va.
Second Place: “A rampant prescription, a hidden peril”
Kay Lazar and Matt Carroll
The Boston Globe, Boston, Mass.
Third Place: “Side Effects”
John Fauber and Ellen Gabler
Milwaukee Journal Sentinel, Milwaukee, Wis.
Environmental writing by an individual or team
First Place:        “Deep Trouble”
Dan Egan
Milwaukee Journal Sentinel, Milwaukee, Wis.
Second Place: “Green Inc.: Environmentalism for Profit”
Thomas Frank and Christopher Schnaars
USA Today, McLean, Va.
Third Place: “Climate Change: Coastline in the crosshairs”
Jeff Montgomery and Molly Murray
The News Journal, Wilmington, Del.
Investigative reporting
First Place:        “Playing with Fire”
Patricia Callahan, Sam Roe and Michael Hawthorne
Chicago Tribune, Chicago, Ill.
Second Place: “Prognosis: Profits”
Ames Alexander, Karen Garloch, Joseph Neff and David Raynor
The News & Observer, Raleigh, N.C., and The Charlotte Observer, Charlotte, N.C.
Third Place: “A Murder Shakes China”
Jeremy Page
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Public service performed by publishing material in a daily newspaper
First Place & GRAND AWARD:   “Police Problems: A Fight for Accountability”
Gina Barton, Ben Poston and John Diedrich
Milwaukee Journal-Sentinel, Milwaukee, Wis.
Second Place: “Above the Law”
Sally Kestin and John Maines
The Sun Sentinel, Ft. Lauderdale, Fla.
Third Place: “Failed to Death”
Christopher N. Osher, Jennifer Brown and Jordan Steffen
The Denver Post, Denver, Colo.
Editorial cartoons
First Place:       Stephen P. Breen
U-T San Diego, San Diego, Calif.
Second Place: Walt Handlesman
Newsday, Melville, N.Y.
Third Place: Clay Bennett
Chattanooga Times-Free Press, Chattanooga, Tenn.
Journalistic innovation
First Place:       “68 Blocks: Life, Death, Hope”
The Boston Globe staff, Boston, Mass.
Second Place:  “Ghost Factories: Poison in the Ground,”
Alison Young, Peter Eisler and John Hillkirk
USA Today, McLean, Va.
Third Place: “Rock Hall Yearbook,”
Chris Morris and Felesia McDonald Jackson
The Plain Dealer,  Cleveland, Ohio
MAGAZINES
Coverage of a major news event
First Place:       “Poisoned System”
Stephanie Armour, John Lippert and Michael Smith
Bloomberg News, Princeton, N.J.
Second Place: “The Scourge of the Superbugs”
Jason Gale and Adi Narayan
Bloomberg News, Princeton, N.J.
Third Place: “Bad to the Bone”
Mina Kimes
Fortune, New York, N.Y.
Feature writing by an individual on a variety of subjects
First Place:       Neil Swidey
The Boston Globe, Boston, Mass.
Second Place: Abigail Pesta
Newsweek, New York, N.Y.
Third Place: Tim Keown
ESPN, The Magazine, Bristol, Conn.
Column
First Place:       “The Fix”
Chris Jones
ESPN, The Magazine, Bristol, Conn.
Second Place: Allan Sloan
Fortune, New York, N.Y.
Third Place: Steve Rushin
Sports Illustrated, New York, N.Y.
PHOTOGRAPHY AND GRAPHICS FOR DAILY NEWSPAPER, MAGAZINES, NEWS SERVICES AND SYNDICATES 
Newspapers spot news photography
First Place:       “Aurora Shooting Aftermath”
Helen H. Richardson
The Denver Post, Denver, Colo.
Second Place: “Under attack”
Michael M. Phillips, Jack Van Antwerp and Matt Craig
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Third Place: “Sandy Street”
Bryan Derballa, Tracy Armstead and Jack Van Antwerp
Wall Street Journal, New York, N.Y.
Newspapers feature photography
First Place:       “Pondering Pollock”
Michal Czerwonka, Ericka Burchett and Lucy Gilmour
The Wall Street Journal, New York, N.Y.
Second Place: “Shark”
Yoon S. Byun
Boston Globe, Boston, Mass.
Third Place: “Choosing Riley”
Melissa Lyttle
Tampa Bay Times, St. Petersburg, Fla.
Newspapers sports photography
First Place:       “Tough Loss”
Gus Chan
The Plain Dealer, Cleveland, Ohio
Second Place: “Goalpost Crash”
Sanford Myers
The Tennessean, Nashville, Tenn.
Third Place: “One-Handed catch”
Thomas Boyd
The Oregonian, Portland, Ore.
Magazines, news services or syndicates spot news photography
First Place & GRAND AWARD:   “A Tibetan’s Last Stand”
Manish Swarup
Associated Press, New York, N.Y.
Second Place: “Grief in Syria”
Manu Brabo
Associated Press, New York, N.Y.
Third Place: No award given
Magazines, news services or syndicates feature photography
First Place:       “Sandy Claus”
Bebeto Matthews
Associated Press, New York, N.Y.
Second Place: “Queens of Ink”
 Larry Downing
Reuters News Service, Washington, D.C.
Third Place: “A Child's Wonder”
Gary A. Cameron
Reuters News Service, Washington, D.C.
Magazines, news services or syndicates sports photography
First Place:       “Golden Girl”
Peter Read Miller
Sports Illustrated, New York, N.Y.
Second Place: “G Force”
Al Tielesmans
Sports Illustrated, New York, N.Y.
Third Place: “Heavyweight Bout”
Simon Bruty
Sports Illustrated, New York, N.Y.
Photography portfolio
First Place:       “Hurricane Sandy”
New York Daily News staff
New York Daily News, New York, N.Y.
Second Place: “A Collection”
Melissa Lyttle
Tampa Bay Times, St. Petersburg, Fla.
Third Place: Rodrigo Abd
Associated Press, New York, N.Y.
Photo essay/story
First Place:       “Aurora Theater Shooting”
The Denver Post photo staff
The Denver Post, Denver, Colo
Second Place: “2012 Fire Season”
The Denver Post photo staff
The Denver Post, Denver, Colo.
Third Place: “The Magnificent Wounded Warriors”
Gary A. Cameron
Reuters News Service, Washington, D.C.
Portrait
First Place:       “Holmes in Court”
RJ Sangosti
The Denver Post, Denver, Colo.
Second Place: “Handwriting Champ”
Jasmine Goldband
Pittsburgh Tribune-Review, Pittsburgh, Pa.
Third Place: “Chantel's Last Goodbye”
RJ Sangosti
The Denver Post, Denver, Colo.
Newspapers/magazines informational graphics by an individual or team
First Place:       William Neff
The Plain Dealer, Cleveland, Ohio
Second Place: Peter Bell, Brian McGill and Ryan Morris
National Journal, Washington, D.C.
Third Place: Staff portfolio
U-T San Diego graphics staff
U-T San Diego, San Diego, Calif.
Newspapers/magazines illustrative graphics by an individual or team
First Place:       Andrea Levy
The Plain Dealer, Cleveland, Ohio
Second Place: Daniel Marsula
Pittsburgh Post-Gazette, Pittsburgh, Pa.
Third Place: Cristina Martinez Byvik and Peter Nguyen
U-T San Diego, San Diego, Calif.